Hillclimb and Sprint Association
an MSA recognised club
MSA recognised

HSA CHAMPIONSHIP COMPETITORS & GALLERY - 2017

Competitors (and loved ones!) are welcome to send in photos to appear on this page to either fill in the gaps or replace photos from our archives with something a little more flattering! We do our best to match the correct names to faces to cars but mistakes can happen so if you spot one please let us know and we'll get it fixed.


Steve  Riddle

Class S1 - Renault Clio 172 Cup


Nick  Tearle

Class S1 - Renault Clio 172 Cup


Jamie  Yapp

Class S1 - Renault Clio Sport Cup


Rich  Yapp

Class S1 - Renault Clio Sport Cup


Laurence  Marks

Class A1 - Fiat Panda 100


Andrew  Till

Class A1 - MG ZR105


Leigh  Andrews

Class A2 - Mazda RX8


Richard  Brown

Class A2 - Lupo GTi


Alistair  Clark

Class A2 - LOTUS Elise S1 K Series


Dean  Cubitt

Class A2 - MAZDA Mk1 Roadster


Helen  Currie

Class A2 - Renault Cio Trophy


Shane  Dyson

Class A2 - Renault 5 GT turbo


Richard  Hearnden

Class A2 - Lotus Elise


Robin  Holden

Class A2 - Mazda Roadster


Andy  Mitchelmore

Class A2 - Lotus Elise


David  Newman

Class A2 - Mazda MX5


Graeme  Procter

Class A2 - Fiat Abarth 500


Alexander  Smith

Class A2 - Mazda MX-5


John  Watson

Class A2 - Lotus Elise 111R


Elen  Worthington

Class A2 - Lotus Elise S1


Stephen  Dally

Class A2.1 - Mazda MX5


Chris  Falcon

Class A2.1 - Mazda MX5


Rhys  Jones

Class A2.1 - Mazda MX5


Ken  Morris

Class A2.1 - Mazda MX5 Merlot


Michael  Tindale

Class A2.1 - Mazda MX5


Justin  Andrews

Class A3 - Subaru Impreza


Craig  Ball

Class A3 - Subaru Impreza


Chris  Berrisford

Class A3 - Subaru Impreza


Andrew  Cottrill

Class A3 - subaru impreza


Colin  Davies

Class A3 - BMW 330 ci


Sarah  Davies

Class A3 - BMW 330 ci


Andrew  James

Class A3 - Nissan 350z


Jon  Maycock

Class A3 - Mazda MX5


Adam  Pemble

Class A3 - Toyota Celica GT-Four


Tim  Richardson

Class A3 - Lotus Elise 250 Cup


Paul  Trill

Class A3 - Mazda RX7 FD3


Jeff  Allan

Class Y - Nissan Leaf


Mark  Hankins

Class V1 - TVR 2500


Mike  Henney

Class V1 - Lotus Elan/Europa


Jeremy  Smithson

Class V1 - Lotus Elan FHC


Andrew  Webber

Class V1 - Lotus Elan +2


Colin  Bowdidge

Class B1 - Caterham Super Sprint


colin  seaward

Class B1 - Aries Locost 


Mike  Smith

Class B1 - Sylva Mk2


Chris  Bennett

Class B2 - Caterham 7 Roadsport


John  Bradshaw

Class B2 - Westfield SEiW


Anthony  Earl

Class B2 - Caterham Roadsport


Simon  Jones

Class B2 - Westfield SEIW


Stephen  Laing

Class B2 - Caterham R500


Nick  Mugglestone

Class B2 - Raw Fulcrum


Gavin  Neate

Class C1 - Peugeot 106


Martin  Rutter

Class C1 - Fiat X19


Dave  Mockford

Class C2 - Austin Rover Maestro


Tom  Reeves

Class C2 - Peugeot 106


ivan  russell

Class C2 - ford anglia 105E


Paul  Torkington

Class C2 - Ford Escort Mk2


Mike  Butler

Class C3 - BMW M3


jason  tunnicliffe

Class C3 - peugeot 205


John  Loudon

Class D - Westfield SE


Graeme  Manton

Class D - Fisher Fury 


Rebecca  Manton

Class D - Fisher Fury


Graham  Mintram

Class D - Sylva Phoenix


Alan  Mugglestone

Class D - Raw Fulcrum


Adam  Phelps

Class D - Westfield Megabusa


Charlotte  Phelps

Class D - Westfield Megabusa


John  Phelps

Class D - Westfield Megabusa


James  Robertson

Class D - Raw Striker


Jeff  Wiltshire

Class D - Sylva Phoenix


Philip  Stader

Class U2 - Alfa Romeo Berlina


GRAEME  WILLIAMSON

Class U2 - Hillman Imp


Paul  Batey

Class F - Rawlson Stiletto spaceframe Kawasaki


Matt  Carter

Class F - Radical PR6


Robert  Taylor

Class F - Tt48 Libre


Luke  Trotman

Class F - Mallock mk 18 b


Geoff  Twemlow

Class F - SAKER GT Sports racer


clive  wooster

Class F - Radical SR4


Les  Buck

Class H - OMS Hornet


Paul  Wells

Class H - Jedi Mark 4


TONY  BEESLEY

Class I - JEDI MK4 Single Seater Race


Chris  Bennett

Class I - Force TA


Simon  Boulter

Class I - OMS 2000M


Steve  Davey

Class I - Leastone F5


Chris  Jones

Class I - Force TA


stephen  Loadsman

Class I - OMS R/A


Robin  Maryon

Class I - Jedi Mk 2


Martin  Pickles

Class I - Jedi Single seater


steven  potter

Class I - Megapin 10HC97


Steve  Brown

Class J - JKS/Speads Single seater


Bill  Gouldthorpe

Class J - SBD OMS CF08


Christopher  Price

Class J - DSP 1V


Nicholas  Scott

Class J - Force HC


Gary  Thomas

Class J - Force PC


Carole  Torkington

Class J - SBD OMS CF08


Russell  Haynes

Class J1 - Zeus ZR163 Classic Formula Ford


Geoff  Lancaster

Class J1 - Swift SC92F Formula Ford


Charlie  Reilly

Class J1 - Van Diemen RF 92


Paul  Webb

Class J1 - Swift FB88 Formula Ford


Matt  Hillam

Class K - SBD Dallara F301


Graham  Blackwell

Class L - Mygale M13-SJ EcoBoost


pete  goulding

Class L - MYGALE FORMULA FORD 200


John  Graham

Class L - Gould GR55b


Terry  Graves

Class L - Gould GR55 HB Racing car


TERRY  HOLMES

Class L - LOLA F 3000


Graham  Porrett

Class L - Lola F3000 T90/50


Mike  Broome

Class W - Alexis Mk17 F3/Atlantic


Fyrth  Crosse

Class W - Ensign LNF3/Mallock U2 Mk 2B single seat



Click here for 2016 Competitors Gallery

Click here for 2015 Competitors Gallery

Click here for 2014 Competitors Gallery

Click here for 2013 Competitors Gallery

Click here for 2012 Competitors Gallery

Click here for 2011 Competitors Gallery

Click here for 2010 Competitors Gallery

Click here for 2009 Competitors Gallery