Hillclimb and Sprint Association
an MSA recognised club
MSA recognised

HSA SPEED CHAMPIONSHIP RESULTS FOR 2018

Previous years championship results and event results can be found at the bottom of the page.


Results including Round 11 - Llandow on 12 May 2018
Note: Best 9 scores count.

Pos Pts Name Class Car Cc
1 141 Andrew Webber U2 Lotus Elan +2 1760
2 78 FYRTH CROSSE W Dempster Ensign LNF3/Mallock U2 Mk 2B 1598cc/1098cc
3 61 Philip Stader U2 Alfa Romeo Berlina 1750/Austin A35 Saloon 1750
4 46 Chris Howard-Harris D Caterham Superlight R 1795
5 45 Andrew Till A1 MG ZR105 1396
6 44 Geoff Stallard U2 TVR - Lotus Vixen - Elan 1760 - 1800
7 35 Mike Smith B1 Sylva Striker Mk2 1697
8 34 Andrew Cottrill A3 Subaru Impreza 1998
8 34 Martin Ellis A2 Ford Escort Mk2 1780
8 34 Bill Gouldthorpe J SBD OMS CF08 1585
11 32 Simon Bainbridge F SBR Chrono V8 Sports Libra 4200cc
11 32 Robert Thomson S1 Renault Clio 172 Cup 1998cc
13 31 Mike Henney U2 Lotus Elan S3 Coupe/ Alfa Romeo GTV 2000 1760/1962
14 28 CAROLE NICHOLLS J1 NIKE SINGLE SEATER FORMULA FORD 1600
14 28 Nigel Trundle A2 VW Scirocco 1390cc
16 27 Lynn Gilbert D Caterham Superlight 1795
17 26 Callum Barney U2 Ford Cortina GT 1558
17 26 Stephen Dally A2.1 Mazda MX5 1600
19 25 John Loudon D Westfield SE 1679
20 23 Luke Trotman F Mallock Mk 18 b 1200
20 23 Charles White A2 Lotus Elise S2 111R 1796
22 22 Pete Goulding L MYGALE formula ford ff200 1598
22 22 Russell Haynes J1 Zeus ZR163 Classic Formula Ford 1600
24 21 Tim Richardson A3 Lotus Elise 250 Cup 1800
25 20 Graham Blackwell L Mygale G18 Formula Ford 1.6T EcoBoost VVTi 1600
25 20 Anthony Shearman B1 Caterham 310R 1598 cc
27 19 Alistair Clark A2 LOTUS Elise S1 1796
27 19 Clive Wooster F Radical SR4 1475
29 17 Shane Dyson A2 Renault 5 GT turbo 1397
29 17 Graeme Williamson U2 Hillman Imp 930
29 17 Jamie Yapp A1 Vauxhall Nova SR 1297
32 16 Carole Torkington J SBD OMS CF08 1585
32 16 Leslie Wilson S1 Renault clio 172 Exclusive 1998
34 15 George Haynes J1 Zeus ZR163 Classic Formula Ford 1600
34 15 James Robertson D Raw Striker 998cc
36 14 Graham Mintram A3 Lancia Delta HF Turbo 1600
37 13 Tony Beesley I JEDI MK4 Suzuki K8 999
37 13 Chris Jones I Force TA 1000cc
37 13 Stephen Loadsman I oms r/a 1059
37 13 Adam Phelps D Westfield Megabusa 1440
37 13 Martin Pickles I Jedi Mk1 998 cc
42 12 Stuart Bickley I Jedi Racing car 998
42 12 Charlie Reilly J1 Van Diemen RF 92 1600
44 11 Colin Davies S1 HONDA CIVIC TYPE R 1998
44 11 Stephen Laing B2 Caterham R500 1998
44 11 Ken Morris A2.1 Mazda MX5 Merlot 1839
47 10 John Bradshaw D Westfield SEIW 2100
47 10 Steve Broughton K SBD Dallara F3 1998
49 9 Matt Hillam K SBD Dallara F399/01 1998cc
50 8 Bob Ridge-Stearn A1 Fiat Panda 100HP Panda 100HP
50 8 Mark Schlanker J OMS 2000M Racing Car 1137
50 8 Zoe Shearman B1 Caterham 310R 1596
53 7 Chris Bennett I Force TA 1080
53 7 Sarah Davies S1 HONDA CIVIC TYPE R 1998
53 7 Geoff LANCASTER J1 Swift SC92F 1600cc
53 7 Paul Meadows C2 Renault Clio RS182 1998
53 7 Charlotte Phelps D Westfield Megabusa 1440
53 7 Martyn Turner D MNR Bike engined KIt car, similar to Westfield - 1000
59 5 Paul Trill A3 Mazda RX7 FD3 1300
59 5 Paul Webb B1 Sylva Striker 1660


Click here for 2017 Championship results

Click here for 2016 Championship results

Click here for 2015 Championship results

Click here for 2014 Championship results

Click here for 2013 Championship results

Click here for 2012 Championship results

Click here for 2011 Championship results

Click here for 2010 Championship results

Click here for 2009 Championship results