Hillclimb and Sprint Association
an MSA recognised club
MSA recognised

HSA SPEED CHAMPIONSHIP RESULTS FOR 2018

Previous years championship results and event results can be found at the bottom of the page.


Results including Round 15 - Shelsley Walsh on 17 Jun 2018
Note: Best 9 scores count.

Pos Pts Name Class Car Cc
1 145 Andrew Webber U2 Lotus Elan +2 1760
2 108 Geoff Stallard U2 TVR - Lotus Vixen - Elan 1760 - 1800
3 103 FYRTH CROSSE W Dempster Ensign LNF3/Mallock U2 Mk 2B 1598cc/1098cc
4 75 Philip Stader U2 Alfa Romeo Berlina 1750/Austin A35 Saloon 1750
5 68 Andrew Cottrill A3 Subaru Impreza 1998
6 66 Simon Bainbridge F SBR Chrono V8 Sports Libra 4200cc
7 64 Robert Thomson S1 Renault Clio 172 Cup 1998cc
8 59 Chris Howard-Harris D Caterham Superlight R 1795
9 57 Pete Goulding L MYGALE formula ford ff200 1598
9 57 John Loudon D Westfield SE 1679
11 56 Andrew Till A1 MG ZR105 1396
12 53 Bill Gouldthorpe J SBD OMS CF08 1585
12 53 Mike Smith B1 Sylva Striker Mk2 1697
14 50 Nigel Trundle A2 VW Scirocco 1390cc
14 50 Leslie Wilson S1 Renault clio 172 Exclusive 1998
16 46 Martin Ellis A2 Ford Escort Mk2 1780
16 46 Mike Henney U2 Lotus Elan S3 Coupe/ Alfa Romeo GTV 2000 1760/1962
18 45 Chris Jones I Force TA 1000cc
19 43 Paul Meadows C2 Renault Clio RS182 1998
20 42 Graham Blackwell L Mygale G18 Formula Ford 1.6T EcoBoost VVTi 1600
21 41 Anthony Shearman B1 Caterham 310R 1598 cc
22 40 Steve Broughton K SBD Dallara F3 1998
22 40 CAROLE NICHOLLS J1 NIKE SINGLE SEATER FORMULA FORD 1600
24 39 Adam Phelps D Westfield Megabusa 1440
25 38 Ken Morris A2.1 Mazda MX5 Merlot 1839
26 34 Lynn Gilbert D Caterham Superlight 1795
27 33 Callum Barney U2 Ford Cortina GT 1558
27 33 Matt Hillam K SBD Dallara F399/01 1998cc
29 32 James Robertson D Raw Striker 998cc
30 28 Charles White A2 Lotus Elise S2 111R 1796
31 27 Colin Davies S1 HONDA CIVIC TYPE R 1998
31 27 Martin Pickles I Jedi Mk1 998 cc
31 27 Steven POTTER I OMS 2000M 988
34 26 Stephen Dally A2.1 Mazda MX5 1600
34 26 Carole Torkington J SBD OMS CF08 1585
36 25 Alistair Clark A2 LOTUS Elise S1 1796
36 25 Shane Dyson A2 Renault 5 GT turbo 1397
38 23 Luke Trotman F Mallock Mk 18 b 1200
38 23 Martyn Turner D MNR Bike engined KIt car, similar to Westfield - 1000
40 22 Russell Haynes J1 Zeus ZR163 Classic Formula Ford 1600
41 21 Chris Bennett I Force TA 1080
41 21 Tim Richardson A3 Lotus Elise 250 Cup 1800
41 21 Zoe Shearman B1 Caterham 310R 1596
44 20 Sarah Davies S1 HONDA CIVIC TYPE R 1998
45 19 John Bradshaw D Westfield SEIW 2100
45 19 Charlotte Phelps D Westfield Megabusa 1440
45 19 Clive Wooster F Radical SR4 1475
48 18 Adam Pemble A3 Toyota GT-Four 1998
49 17 Mark Schlanker J OMS 2000M Racing Car 1137
49 17 Graeme Williamson U2 Hillman Imp 930
49 17 Jamie Yapp A1 Vauxhall Nova SR 1297
52 16 nick tearle S1 renault Clio 172 Cup 1998
53 15 Chris Berrisford C3 Subaru Impreza 2500
53 15 George Haynes J1 Zeus ZR163 Classic Formula Ford 1600
53 15 Graham PORRETT L LOLA TeGra T90 3500
56 14 Graham Mintram A3 Lancia Delta HF Turbo 1600
56 14 Benjamin Wilamowski A2 BMW 318is 1796cc
58 13 Tony Beesley I JEDI MK4 Suzuki K8 999
58 13 Geoff LANCASTER J1 Swift SC92F 1600cc
58 13 Stephen Loadsman I oms r/a 1059
58 13 Laurence Marks J1 Van Diemen Formula Ford 1600
62 12 Stuart Bickley I Jedi Racing car 998
62 12 Dean Cubitt A2 Mazda mx5 1997
62 12 Charlie Reilly J1 Van Diemen RF 92 1600
65 11 Stephen Laing B2 Caterham R500 1998
66 8 Bob Ridge-Stearn A1 Fiat Panda 100HP Panda 100HP
67 6 Paul Batey F Rawlson Spaceframe Stiletto 1000
67 6 LEE GAVINS B2 Tiger Racing R6 1998cc
67 6 Martin Rutter C1 Fiat X1/9 1396
67 6 Paul Wells H Jedi Mk4 598
71 5 Paul Trill A3 Mazda RX7 FD3 1300
71 5 Paul Webb B1 Sylva Striker 1660


Click here for 2017 Championship results

Click here for 2016 Championship results

Click here for 2015 Championship results

Click here for 2014 Championship results

Click here for 2013 Championship results

Click here for 2012 Championship results

Click here for 2011 Championship results

Click here for 2010 Championship results

Click here for 2009 Championship results