Hillclimb and Sprint Association
an MSA recognised club
MSA recognised

HSA SPEED CHAMPIONSHIP RESULTS FOR 2011

Previous years championship results and event results can be found at the bottom of the page.


Results including Round 27 - Curborough 1 lap on 9th October
Note: Best 9 scores count.

Pos Pts Name Class Car Cc
1 153 Nicholas Mugglestone A2.1 Mazda MX5 1840
2 141 Geoff Stallard V2 TVR Vixen 1760
3 135 Tony Thomas A2.1 Mazda MX5 mk3 2000
4 133 Mark Paterson N Ginetta G15 998
5 131 Bob Ridge-Stearn A2.1 Eunos (Mazda) Roadster (MX5) 1600
6 128 Graham Cashmore N Davrian Mk 6 1040
7 122 Simon Andrews I OMS 2000M 1000
8 121 Fyrth Crosse W Ensign LNF3/Mallock U2 Mk 2B 1598/1098
9 115 Jim Spencer B1 Sylva Sports 1600
10 114 Alan Mugglestone A2 Mazda MX5 1840
11 111 Andy Dunbar D Westfield SEi 1998
12 100 Matt Hillam D SBD Westfield 2000S 1996
12 100 Jonathan Plowe V2 Gilbern Genie 3100
14 99 David Spencer B1 Sylva Sports 1600
15 98 John Palmer B1 Westfield SE 1700
16 95 Nigel Hodson A2.1 Mazda MX 5 Sport 1840
17 92 Paul Webster C2 Mazda MX5 1929
18 90 Philip Young F Mallock MK17B 1700
19 89 Andrew Meek A3 Subaru Impreza 1996
19 89 Robert Pallett B2 Ginetta G33 4998
21 87 Chris Bennett J1 Van Diemen RF89 1600
22 86 Mike Broome X ELDEN Mk8/10 Formula Ford 1600
23 81 Gary Thomas I Force PT 1070
24 79 Bernard Kevill I OMS 2000M 1000
25 78 Paul Tinsley K Renault Swift SC93R 1998
26 73 Ken Morris A2.1 Mazda MX5 1600
27 69 Ivan Russell F Ford Anglia 1700
27 69 Hugh Whitcomb U2 Morris Mini Cooper saloon 1380
29 65 Jonathan Dowding A1 Nissan Micra 1275
30 61 Chris Flavell C2 Peugeot 205 Gti 1905
31 60 Richard Abraham B1 Westfield Sei 1700
32 59 Stuart Cairney N Hillman Imp 998
33 58 Barry Connolly U2 Ford MK1 Escort RS2000 1993
33 58 Michael Gallery C1 Morris Mini 1380
35 57 Ian Philip Skipp C2 Vauxhall Astra Gsi 1998
36 55 Neil Duncanson C3 Audi Quattro 2144
36 55 Martin Webb K Reynard FVL 1998
38 54 Peter Hubbard V2 Marcos GT 3100
39 53 Darren Gumbley I Force PT 1100
40 51 Mike Gale B2 Westfield SEiW 1998
40 51 Peter Kukainis D Westfield SE 2300
42 49 Bob Gale B2 Westfield SEiW 1998
43 48 Dennis Pickett J1 Quest FF 1598
44 46 Michael Andrews C1 Peugeot 106 Rallye 1396
44 46 Roy Dowding A1 Nissan Micra 1275
44 46 Tony Jarvis K Reynard Formula Vauxhall Lotus 1998
47 43 Graeme Williamson N Hillman Imp 930
48 42 Les Buck X Lotus 61 1600
49 41 Steve Harris A1 Vauxhall Corsa 1389
50 40 Anthony Burris B2 Westfield SEi 1998
50 40 Adam Phelps D Aries Locost 1127
52 37 Rich Stephens A1 Peugeot 106 Rallye 1294
52 37 Kerry Waine J2 Magnum 843 Single seater 1137
52 37 Colin Way B1 Westfield SEIW 1600
55 36 Mervyn Brake A2.1 Mazda MX5 1598
55 36 Emerson Kent C2 Peugeot 205 Gti 1905
57 35 Graham Boulter B1 Kudos Coupe 1691
57 35 Jeremy Smithson X Merlyn FF 1598
59 34 John Burton W2 RALT RT3 1998
60 33 John Bradshaw B1 Sylva Striker Mk2 1660
60 33 George Cole W Terrapin MK1A 1040
62 31 John Phelps D Aries Locost 1127
63 30 Mark Laws A3 BMW Mini Cooper Works S 1600
63 30 Andrew Short F OMS sc1 sports 1100
65 29 Richard Hearnden A2 Lotus Elise R 1800
65 29 Robert Lancaster-Gaye A3 Porsche 996 GT3 3800
65 29 Tim Richardson B1 Caterham Superlight 1600
68 28 Ifan Davies N Davrian Mk6 998
68 28 Paul Masters I Jedi Mk6 998
70 27 Wil Ker C1 Austin Mini 998
70 27 Eric Morrey D Clan Crusader 2 seater sports 875t
72 25 David Bennett V2 Marcos GT Coupe 3100
72 25 Richard Opie W2 RALT RT3 1998
72 25 Michael Tindale A2.1 Mazda MX5 1840
75 24 Simon Marsh F ADR3/Mallock mce/Mk18BW 1500
76 23 George Harris K Dallara F3 2000
76 23 Adam Pemble A3 Toyota Celica 1998
76 23 Howard Savage-jones K Lola B5/30 1994
79 22 Paul Cutts A3 Subaru Type R 1998cc
79 22 Paul Webb H Terrapin M Type 600
81 21 Martin Jones W2 Chevron B48 5000
82 20 Martyn Davies B1 GTM Coupe 1380
83 19 Chris Jones J1 Van Diemen RF84 Formula Ford 1600
84 17 David Strange C3 Porsche 911S 2500
84 17 Ian Yates C1 Peugeot 106 1360cc
86 15 Angela Mugglestone A2.1 Mazda MX5 Mk3 / MX5 Mk1 1998 / 1840
86 15 Martin Watts B1 GTM Coupe 1380
88 14 Robin Maryon I Jedi Mk 2 919
89 13 Richard Etheridge A3 Mitsubishi Lancer Evolution VIII 2000
90 12 Chris Bennett B1 Caterham Seven 1600
91 8 Steven Filkin I DJ ADS1 1089
92 6 Graham Beale D Ginetta G33 1993
93 5 Phil Boyer A2.1 Mazda Eunos Roadster 1600
94 4 Ed Bradshaw B2 Hawk 289FIA Cobra 5700
94 4 Martin Garner C1 Peugeot 106 XSi 1360
94 4 Gordon Hick H Megapin 599
94 4 James Scarratt A3 Jaguar XKR 4000s


Click here for 2017 Championship results

Click here for 2016 Championship results

Click here for 2015 Championship results

Click here for 2014 Championship results

Click here for 2013 Championship results

Click here for 2012 Championship results

Click here for 2011 Championship results

Click here for 2010 Championship results