Hillclimb and Sprint Association
an MSA recognised club
MSA recognised

HSA SPEED CHAMPIONSHIP RESULTS FOR 2017


Results including Round 29 - Shelsley Walsh on 16 Sep 2017
Note: Best 9 scores count.

Class Points Name Overall Pos Car CarCc
S1 101 Nick Tearle 21 Renault Clio 172 Cup 1998
45 Steve Riddle 51 Renault Clio 172 Cup 1998
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
A1 90 Andrew Till 26 MG ZR105 1396
74 Laurence Marks 37 Fiat Panda 100 1367
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
A2 131 Alexander Smith 10 Mazda MX-5 1999
122 David Newman 11 Mazda MX5 1910 cc
107 Dean Cubitt 19 MAZDA Mk1 Roadster 1839 cc
93 Elen Worthington 24 Lotus Elise S1 1796
59 John Watson 45 Lotus Elise 111R 1800
44 Robin Holden 52 Mazda Roadster 1598cc
35 Graeme Procter 56 Fiat Abarth 500 1368
24 Alistair Clark 66 LOTUS Elise S1 K Series 1796
24 Helen Currie 66 Renault Cio Trophy 1998
20 Andy Mitchelmore 73 Lotus Elise 1796cc
5 Shane Dyson 92 Renault 5 GT turbo 1397
4 Richard Brown 94 Lupo GTi 1600
3 Richard Hearnden 95 Lotus Elise 1800
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
A2.1 117 Ken Morris 15 Mazda MX5 Merlot 1839
33 Rhys Jones 58 Mazda MX5 1839cc
28 Stephen Dally 63 Mazda MX5 1600
24 Chris Falcon 66 Mazda MX5 1840
21 Michael Tindale 71 Mazda MX5 1839
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
A3 153 Justin Andrews 1 Subaru Impreza 2124
139 Chris Berrisford 6 Subaru Impreza 2500
78 Jon Maycock 32 Mazda MX5 1839cc
17 Andrew Cottrill 76 subaru impreza 2000
14 Adam Pemble 81 Toyota Celica GT-Four 1998cc
12 Colin Davies 82 BMW 330 ci 2979
12 Andrew James 82 Nissan 350z 3497
11 Sarah Davies 86 BMW 330 ci 2979
11 Paul Trill 86 Mazda RX7 FD3 1300
7 Tim Richardson 91 Lotus Elise 250 Cup 1800
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
Y 137 Jeff Allan 8 Nissan Leaf 0cc ELECTRIC
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
V1 138 Andrew Webber 7 Lotus Elan +2 1760
120 Mike Henney 13 Lotus Elan/Europa 1760/1558
33 Mark Hankins 58 TVR 2500 2498cc
9 Jeremy Smithson 88 Lotus Elan FHC 1558
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
B1 85 Mike Smith 30 Sylva Mk2 1700
12 Colin Bowdidge 82 Caterham Super Sprint 1700
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
B2 119 Nick Mugglestone 14 Raw Fulcrum 1998
74 Stephen Laing 37 Caterham R500 1998
35 Simon Jones 56 Westfield SEIW 2000
19 John Bradshaw 74 Westfield SEiW 1998
9 Chris Bennett 88 Caterham 7 Roadsport 1796
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
C1 153 Gavin Neate 1 Peugeot 106 1360
28 Martin Rutter 63 Fiat X19 1396
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
C2 105 ivan russell 20 ford anglia 105E 1700
62 Dave Mockford 44 Austin Rover Maestro 2.0
31 Paul Torkington 60 Ford Escort Mk2 1998
15 Tom Reeves 78 Peugeot 106 1600
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
C3 76 Mike Butler 36 BMW M3 3998
49 jason tunnicliffe 47 peugeot 205 2100
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
D 99 Alan Mugglestone 22 Raw Fulcrum 1998
95 Jeff Wiltshire 23 Sylva Phoenix 2000
92 John Loudon 25 Westfield SE 1679
77 Adam Phelps 34 Westfield Megabusa 1298
73 Graham Mintram 39 Sylva Phoenix 900cc
68 James Robertson 41 Raw Striker 998cc
48 Charlotte Phelps 50 Westfield Megabusa 1298
29 John Phelps 62 Westfield Megabusa 1298
15 Simon Jenks 78 Caterham S3 1.6 litre
9 Graeme Manton 88 Fisher Fury 1800
2 Rebecca Manton 96 Fisher Fury 1800
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
U2 141 Philip Stader 5 Alfa Romeo Berlina 1750
56 GRAEME WILLIAMSON 46 Hillman Imp 930
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
F 66 Matt Carter 42 Radical PR6 1475
66 Luke Trotman 42 Mallock mk 18 b 1200
31 clive wooster 60 Radical SR4 1475
19 Paul Batey 74 Rawlson Stiletto spaceframe Kawasaki 1000
5 Geoff Twemlow 92 SAKER GT Sports racer 1995
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
H 21 Les Buck 71 OMS Hornet 599cc
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
I 122 Chris Jones 11 Force TA 1000cc
114 Simon Boulter 17 OMS 2000M 998
77 TONY BEESLEY 34 JEDI MK4 Single Seater Race 999
43 Chris Bennett 53 Force TA 1000
28 steven potter 63 Megapin 10HC97 1052
16 Martin Pickles 77 Jedi Single seater 988cc
15 Robin Maryon 78 Jedi Mk 2 909cc
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
J 152 Gary Thomas 3 Force PC 1397
87 Steve Brown 28 JKS/Speads Single seater 1500
71 Bill Gouldthorpe 40 SBD OMS CF08 1585
49 Nicholas Scott 47 Force HC 1298
38 Carole Torkington 54 SBD OMS CF08 1585
24 Christopher Price 66 DSP 1V 1300
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
J1 78 Charlie Reilly 32 Van Diemen RF 92 1600
49 Geoff Lancaster 47 Swift SC92F Formula Ford 1600cc
37 Russell Haynes 55 Zeus ZR163 Classic Formula Ford 1600
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
K 87 Matt Hillam 28 SBD Dallara F301 1998
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
L 145 TERRY HOLMES 4 LOLA F 3000 3500
136 pete goulding 9 MYGALE FORMULA FORD 200 1600
115 John Graham 16 Gould GR55b 3500
90 Graham Blackwell 26 Mygale M13-SJ EcoBoost 1600
81 Graham Porrett 31 Lola F3000 T90/50 3500
12 Terry Graves 82 Gould GR55 HB Racing car 3500
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
W 112 Fyrth Crosse 18 Ensign LNF3/Mallock U2 Mk 2B single seat 1598cc/1098cc
23 Mike Broome 70 Alexis Mk17 F3/Atlantic 1845


Click here for 2016 Championship results

Click here for 2015 Championship results

Click here for 2014 Championship results

Click here for 2013 Championship results

Click here for 2012 Championship results

Click here for 2011 Championship results

Click here for 2010 Championship results